Etykiety

środa, 26 października 2022

Co to jest kwercetyna?

 Co to jest kwercetyna? 

Kwercetyna odnalazła szerokie zastosowanie w lecznictwie i farmaceutyce przy produkcji leków. Jest to aromatyczny związek roślinny z grupy flawonoli. Substancja wykazuje prozdrowotne działanie na wielu płaszczyznach. Związany z nią jest tzw. paradoks francuski.
Francja jest narodem spożywającym duże ilości alkoholu oraz tłustego jedzenia. Mimo to, odsetek zachorowań Francuzów na choroby serca jest mniejszy niż mieszkańców innych krajów. Fenomen tego tkwi w tym, że spożywają oni duże ilości wina, które jest źródłem flawonoidów, a co za tym idzie także kwercetyny. 


Jakie właściwości ma kwercetyna?

Wiele produktów pochodzenia roślinnego ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Kwercetyna jest prawdziwym fenomenem w tym zakresie. Szereg jest zalet jest bardzo szeroki i zahacza o wiele aspektów:

  • ma działanie silnie utleniające - zapobiega reakcjom utleniania, potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia człowieka,
  • pozwala utrzymać zdrową i młoda skórę,
  • neutralizuje wolne rodniki,
  • zapobiega powstawaniu wielu schorzeń,
  • pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi - takimi jak zawał i udar,
  • chroni przez powstawaniem miażdżycy,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych,
  • ma dobry wpływ na naczynia krwionośne,
  • wykazuje właściwości przeciwnowotworowe - może hamować rozwój komórek rakowych,
  • ma działanie przeciwalergiczne - ponieważ przyczynia się do hamowania alergenów,
  • wspomaga odchudzanie - zmniejszając magazynowanie tłuszczów w tkankach.

Gdzie występuje kwercetyna?

Przede wszystkim kwercetyna naturalnie występuje w wielu w owocach i warzywach. Można ją odnaleźć z pomarańczach, jabłkach, borówkach, żurawinie, porzeczkach i wiśniach. Występuje także w warzywach takich jak: cebula, brokuły, szpinak, jarmuż i kapusta. Znajduje się także w: rumianku, gryce, skrzypie polnym, dziurawcu, czarnym bzu, głogu, kasztanowcu, herbacie, modzie oraz czerwonym winie. Kwercetynę można także spożywać w suplementach diety - polecamy wysokiej jakości kwercetynę w Sklepie Zdrowia.

Przeciwwskazania do brania kwercetyny

Jak w przypadku każdej z substancji, kwercetyna także posiada pewne przeciwwskazania do przyjmowania jej w dużej ilości. Nie powinny przesadzać z nią osoby, które walczą z wysokim ciśnieniem krwi oraz zaburzeniami rytmu pracy serca. Także osoby mające problemy z niską krzepliwością krwi oraz ze skłonnością do hipotensji powinny ją ograniczyć, ponieważ nadmiar kwercetyny rozszerza naczynia krwionośne oraz zmniejsza krzepliwość krwi. Nie powinna być także stosowana razem niektórymi lekami, gdyż może zmniejszać ich wchłanialność. 

Skutki uboczne kwercetyny

Jak w przypadku każdej suplementacji, musi być ona przemyślana oraz zażywana z umiarem. Nadmierne korzystanie każdej substancji może spowodować skutki uboczne. Dlatego ważne jest nieprzekraczanie dziennych limitów oraz stosowanie tylko i wyłącznie zaleconych dawek. Kwercetyna połączona z innymi lekami oraz spożywana w nadmiarze może zmniejszyć wchłanianie antybiotyków oraz zwiększyć ciśnienie tętnicze. Aby substancja miała pozytywny wpływ na organizm, należy zażywać ją z głową.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz