poniedziałek, 25 lutego 2013

DLACZEGO WARTO PIĆ WODĘ?

Staram się pić jak najwięcej wody, jednak często o tym zapominam. Musiałabym chyba nastawiać sobie przypomnienie w telefonie,żeby co godzinę przypominało mi o wypiciu szklanki wody. Jeśli już o tym pamiętam to skutkiem ubocznym jest sikanie co 5 min co jest niezwykle uciążliwe. Mimo to jednak staram się wypijać minimum te 1,5 litra dziennie. Latem jest to mniejszy problem bo wiadomo chce się bardziej pić i można puścić wodzę fantazji - ja lubię wodę z kostkami lodu i mrożonymi owocami (np. malina, truskawia) i miętą. Na codzień piję Ustroniankę z jodem bo mam niedobory tego pierwiastka - zresztą jak 90% ludzi. A jak u Was z piciem wody ?
 

Poniżej ciekawy artykuł znaleziony w sieci:

"Funkcje wody w organizmie

 1. Transportuje składniki odżywcze do komórek
 2. Wspomaga absorbcję substancji pokarmowych
 3. Usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii
 4. Odgrywa ważną rolę w regulacji temperatury ciała

Objawy odwodnienia:

 1. Bóle głowy
 2. Zmęczenie
 3. Utrata apetytu
 4. Uczucie suchości w ustach i oczach
 5. Ciemny kolor moczu i jego intensywny zapach
 6. Przyśpieszona czynność serca
 7. Duszność

Ile płynów potrzebujemy?

Zaleca się przyjmowanie od 1,5 – 2 l płynów dziennie. Osoby, które intensywnie ćwiczą, mieszkają w ciepłym klimacie powinny spożywać 2- 3 – krotnie więcej płynów.

Dlaczego tak mało pijemy?

Często zdarza się, że pragnienie mylimy z głodem, nie mamy czasu, jesteśmy zapracowani.
Jeżeli już coś pijemy, to najczęściej są to takie płyny jak słodka herbata, kawa, napoje gazowane, alkohol, słodkie napoje.
W naszym jadłospisie powinny znaleźć się również płyny takie jak woda, herbaty owocowe, ziołowe oczywiście niesłodzone. Warto wiedzieć, że jeżeli posłodzimy herbatę ziołową to traci ona swoje cenne właściwości. Dlatego jeżeli to tylko możliwe to unikajmy słodzenia herbat  ziołowych.

Dlaczego warto pić wodę ?

Należy sobie zdawać sprawę, że dobrze nawodniony organizm odpowiednio funkcjonuje.
Pijąc odpowiednią ilość płynów sprawiamy, że nasza skóra jest bardziej nawodniona i spowalniamy jej starzenie, organizm szybciej radzi sobie z wydalaniem toksyn. Woda reguluje również perystaltykę jelit, co dobrze wpływa na zaparcia.

Kto się odchudza, musi pić.

Kto nie pije odpowiedniej ilości wody, zwalnia przemianę materii o 2 do 3 %. Organizm magazynuje więcej tłuszczu, o kilogram rocznie."

źródło:  www.zatrzymajzdrowie.pl


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza