czwartek, 12 października 2017

Jak zacząć biegać i jak wytrwać w bieganiu ?

Bieganie to jedna z moich ulubionych aktywności fizycznych i uważam, że jedna z przyjemniejszych. Niestety, żeby bieganie dawało nam 100 % przyjemności musimy odbyć parę treningów, które do przyjemnych nie należą. Oczywiście istnieje parę metod rozpoczynania przygody z bieganiem. Moim zdaniem powinniśmy zacząć od któtkich dystansów, a bieg nie powinien przekraczać 25 - 30 min nastepnie z każdym tygodniem powinniśmy zwiększać czas i dystans. Pamiętaj by nie forsować się zbytnio przez pierwsze parę biegów jednak biegnij w takim tempie by się zmęczyć. 


Najlepiej na początku biegać co drugi, trzeci dzień tak by mięśnie mogły odpocząć. W moim przypadku gdzieś przy 6-7 treningu zaczeło mi to już sprawiać przyjemność. Teraz każdy bieg jest super treningiem, reklasuje mnie i pozwala pobijać kolejne rekordy. Oragnizm musi po porstu przyzywczaić się do tego typu wysiłku. Każdy prędzej czy później do tego sam dojdzie ale wierzcie mi naprawdę warto się przełamać. Oczywiście można do tego dochodzić bardziej profesjonalnie, liczyć strefy tętna i używać pulsometru ale moim zdaniem przynajmniej w początkowej amatorskiej fazie warto po prostu podejść do tego z głową i obserować swój orgaznim. 

Jak wytrwać w bieganiu ? 

Wszystko fajnie, nasz organizm się już przyzwyczaił , fajnie się nam biega, ale pogoda zaczyna się zmieniać przychodzi jesień i połowa biegaczy chowa buty do szafy tak by poczekały na przyszły rok... też tak kiedyś robiłam przyznaje się bez bicia. 


Po pierwsze odpowiedni strój :

I nie mówie tutaj, że trzeba od razu kupować drogie buty i ciuchy po kilka stówek tylko warto mieć buty do biegania powiedzmy do 150 zł na początek, koszulke termoaktywną i legginsy do biegania oraz jakąs kurtkę, czapkę i rękawiczki na zimniejsze dni. Koszulkę możemy kupić już w okolicach 30 zł , legginsy 40-50, a kurtkę w granicach 60 zł , czapka i rękawiczki to wydatek rzędu 30 - 40 zł. Za 200 zł bez butów jesteśmy w stanie mieć kompletny rynsztunek jesienno - zimowego biegacza :) 

Dlaczego to takie ważne ? 

Mogę powiedzić po swoich doświadczeniach. Dawniej biegałam w zwykłych dresach i t-shirtach w jesienne dni. Na początku biegania było mi owszem ciepło i komfortowo jednak już po paru minutach ciuch stawały się coraz bardziej mokre w efekcie po 25 minutach biegu miałał całe mokre plecy i pośladki co powodowało, że było mi coraz zimniej. W rezultacie po 45 minutowym biegu wracałam zmarznięta i spocona co powodowało szybkie przeziębienie. Wiadomo w termo ciuchach też się spocisz ale zdecydowanie lepiej trzymają ciepło i nie powodują takiego uczucia chłodu. Jeśli ktoś od razu nie chce kupować całego stroju polecam od koszulki termoaktywnej od razu zobaczycie różnicę. 


A jak u Was Kochane z bieganiem ? Biegacie jesienią i zimą ? 
1 komentarz:

  1. Super artykuł :)
    Regularne bieganie, mimo, że nie dla wszystkich jest ulubioną formą aktywności, jest bardzo korzystne dla zdrowia i oczywiście dobrym spalaczem tkanki tłuszczowej.

    OdpowiedzUsuń